Proč je dobré mít vychytanou smlouvu

Postováno 20. 11. 2017 / Přečtete za: 2 min.

Je nutné všechno sepisovat?

  • Ústní dohoda platí stejně jako písemná smlouva. Smlouva je uzavřena, jakmile si smluvní strany ujednaly její obsah; může být uzavřena e-mailem nebo prostřednictvím SMS.
  • Ze zákona většina smluv nemusí mít písemnou formu. Z vlastní praxe znám případy, kdy dva smluvní partneři po několik let bez problémů spolupracují na základě ústní dohody, tedy bez písemné smlouvy, a je to úplně v pořádku. Písemné smlouvy jsou však obvykle vhodnější.

Proč je lepší mít smlouvu na papíře?

  • Dobře sepsanou smlouvu oceníte tehdy, když se se smluvním partnerem neshodnete a nastane problém. Smluvní vztah nefunguje podle vašich představ a je třeba hledat řešení.
  • Nejsnazší řešení problému byste měli najít právě ve „vychytané“ smlouvě, kde si smluvní strany přečtou jasně stanovená práva a povinnosti, na které se v důsledku plynutí času mohlo pozapomenout. V ideálním případě ve smlouvě najdou řešení problému a situace se uklidní.
  • Pokud smluvní partneři takové řešení ve smlouvě nenajdou nebo ho najít nechtějí, bývá písemná smlouva dobrým podkladem a důkazním prostředkem v soudním řízení. Obsah ústní dohody se totiž dokazuje velmi těžko a někdy je to prakticky nemožné. Je jednodušší u soudu předložit uzavřenou smlouvu, ve které je všechno podstatné napsáno černé na bílém.

Jak smlouvu maximálně vychytat?

  • Při přípravě smluv je potřeba věnovat velkou pozornost rozboru příslušných zákonných ustanovení, protože ne všechno, co si napíšete do smlouvy, musí automaticky platit. Pokud například určité ustanovení ve smlouvě bude odporovat zákonu, může se stát, že toto ustanovení bude neplatné a místo tohoto ustanovení nastoupí zákonná úprava – ve skutečnosti pak nastanou jiné právní důsledky, než jste sepsali do smlouvy a než jste očekávali.
  • Pro vyhotovení vychytané smlouvy je potřeba mít právní znalosti a dostatečnou praxi. Proto doporučuji, abyste si na sepsání smlouvy najmuli advokáta.
sidebar

Mgr. Jana Grohmannová

advokátka, fanynka parašutismu a mistryně v karate

Jsem ostřílená advokátka s dlouholetou praxí. Zaměřuji se zejména na obchodní a smluvní právo a v této souvislosti také na právo korporátní.

Více o mně

Vyfiltrujte si, co vás zajímá